Current Weather

temperature

32℉

overcast clouds

Brentwood’s Pearson, BA’s Tulloch, Independence’s Hassell named to all-state baseball teams


Brentwood’s Pearson, BA’s Tulloch, Independence’s Hassell named to all-state baseball teams

Three Williamson County high school baseball players were named all-state by the Tennessee Sports Writer’s Association.

Brentwood senior pitcher/third baseman Caleb Pearson and Independence sophomore pitcher/outfielder Robert Hassell were selected to the Class AAA squad.

Brentwood Academy senior pitcher Graham Tulloch made the Division II team.

2018 TSWA All-State Baseball Teams

Division II

C: Alex Langford, Tipton-Rosemark, So.

IF: Noah Gent, Grace Christian Academy-Knoxville, Jr.

IF: John Rhodes, Chattanooga Christian, Jr.

IF: John Bolton, Memphis University School, Sr.

IF: Jake Rucker, Pope John Paul II, Sr.#

OF: Cade Sammons, University School of Jackson, Jr.

OF: Ryan Ragsdale, Father Ryan, Sr.

OF: Chad Marsh, The McCallie School, Sr.

UT: Connor Shamblin, Briarcrest School, Sr.

P:  Jacob Tate, Christian Academy of Knoxville, Jr.

P: Gehrig Rabun, University School of Jackson, Sr.

P: Graham Tulloch, Brentwood Academy, Sr.

Class AAA

C: Hunter Goodman, Arlington, Sr.

IF: Drew Benefield, Siegel, Sr.

IF: Ryder Green, Karns, Sr.

IF: Banks Presson, Tennessee High, Sr.

IF: Parker Noland, Farragut, Jr.#

OF: Christian Scott, Rossview, Sr.

OF: Eli Davis, Brighton, Sr.#

OF: Robert Hassell, Independence, So.

UT: Elijah Pleasants, Rossview, Sr.

P: Brandon Feathers, Science Hill, Sr.

P: Gage Bradley, Rossview, So.

P: Caleb Pearson, Brentwood, Sr.

Class AA

C: Bryant Goolsby, Smith County, Sr.

IF: Kaleb Cardwell, Alcoa, Jr.

IF: Austin Baskin, Covington, Jr.

IF: Logan Beecham, Stewart County, Sr.

IF: Levi Schlesinger, South Gibson, Sr.

OF: C.J. Campbell, Central Magnet, Jr.

OF: Will McSwain, Gibbs, Sr.

OF: Dylan Eady, Forrest, Sr.

UT: Jordan Idell, Greeneville, Sr.

P: Cam Hill, Gibbs, Sr.

P: Tre Shoun, Elizabethton, Sr.

P: Raleigh Odle, Riverside, Sr.

Class A

C: Elijah Wilkerson, Huntingdon, Sr.

IF: Zane Potter, North Greene, Sr.

IF: Hunter Ensley, Huntingdon, So.

IF: Will McCall, Columbia Academy, Sr.

IF: Lane Forsythe, Trinity Christian Academy, So.

OF: Kendall Franklin, Loretto, Sr.

OF: Cade Kennemore, South Pittsburg, Sr.

OF: Matthew Petzelt, Columbia Academy, Sr.

UT: Jared Woodward, Union City, Sr.

P: Alex Huey, Columbia Academy, Sr.

P: Ryan Weathers, Loretto, Sr.

P: Peyton Edwards, Union City, Jr.

About The Author

Related posts

Leave a Reply